Kategorier

jerry

Vill du bli medlem?
klicka här!

Sagodelen Narren

Who's Online

4 visitors online now
1 guests, 3 bots, 0 members
Map of Visitors

Reflektioner om segling, havet och livet

NAVIGARE NECESSE EST…

DSCN1441

Det stora havet, vidsträckt och omfamnande, nyckfullt, utmanande och ibland ytterst farligt. Havet, ett av de mest pedagogiska instrument för mänsklig utveckling som finns. Att segla är att leva helt och fullt närvarande i nuet, i en mångdimensionell värld. Inte bara bekvämt som på land med bilen där det bara är att kliva ur och ringa efter en taxi om något problem skulle uppstå. På havet är vi utlämnade åt oss själva och vårt skepp. Beslut och handling måste följa direkt på varandra liksom konsekvens. Det räcker inte att bara kunna läsa kartan som på land. Det osynliga under vattenytan har också sin egen karta som vi måste känna till. Vind, vågor, dimma, kommande oväder, båtens förmåga, våra egna kunskaper, styrkor, rädslor och brister, allt måste vägas in i varje ögonblick.

Att segla är att kunna använda motkrafter för att ta sig till sitt mål, med respekt och besinning inför det som är större än oss själva.